Wypoczynek w Tatrach daje gwarancję, że nawet podczas kiepskiej pogody zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się nudzić. Brzydka pogoda, która skutecznie może zniechęcić zwłaszcza małych turystów wcale nie oznacza braku możliwości poznania Tatr oraz zwierząt tam żyjących.
W górnej części Zakopanego przy ul. Tytusa Chałubińskiego wiosną 2018 roku otwarte zostało po remoncie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do centrum jest bezpłatny, a warto odwiedzić to miejsce ze względu na atrakcje jakie się w nim znajdują.
Największa makieta Tatr
Zwiedzanie zaczynamy od pomieszczenia, gdzie znajduje się największa na świecie mapa Tatr, która zajmuje 18 m kw powierzchni. Dzięki projektorom, które podczas opowieści o szczytach, gatunkach roślin i zwierząt wyświetlają na mapie miejsca ich występowania w ciekawy sposób można poznać góry Polski i Słowacji.
Multimedialna forma przekazywania informacji sprawia, że dzieci się nie nudzą podczas słuchania i łatwiej przyswajają wiedzę.
Dwie sale kinowe
Jednym z ciekawszych pomieszczeń jest sala kinowa, gdzie nie tylko wyświetlany jest obraz i emitowany dźwięk, ale jest znacznie więcej atrakcji. Nie będziemy zdradzać, co dzieje się z widzami podczas seansu filmowego, żeby nie psuć niespodzianki.
Na filmie możemy zobaczyć jak wyglądają Tatry z lotu ptaka, a dzięki efektom specjalnym i trójwymiarowym okularom poczuć się jak podczas lotu.
Druga z sal pokazuje, jak postrzegają niewłaściwe zachowanie człowieka dzikie zwierzęta, które żyją w Tatrach.
Dioramy
Dostępne są także specjalne miejsca, które odwzorowują tatrzańskie lasy, doliny oraz jaskinię. O tym jak wygląda życie w takim miejscu opowiadają same zwierzęta, które dzieci i dorośli mogą oglądać przez szybę.
Sala multimedialna
Wycieczka kończy się w miejscu, które dzieciom najbardziej przypada do gustu. Sala multimedialna wyposażona została w interaktywne gry oraz zabawy. Dzieci mogą tu m.in. sterować świstakiem, który ucieka przed drapieżnikami lub grać w inne gry. Pewne jest jednak, że młodzi odkrywcy tatrzańskiej przyrody nie będą chcieli szybko opuścić tego miejsca.